Üretim & Paketleme

Çağatay high tech production facilities

İleri teknoloji üretim tesisimiz, konusunda uzman ve eğitimleri hiç bitmeyen personelimiz tarafından titizlikle yönetilmektedir.

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş., bugün Türkiye kedi ve köpek mamaları üretim endüstrisindeki öncü ve lider konumunu, 1982’den beri yaptığı detaylı ve titiz çalışmaları sonucunda edindiği bilgi ve tecrübeyi; üretim sahasında en iyi şekilde değerlendirerek elde etmiştir.

Şirketimiz, ekstrüder (Wenger – ABD) teknolojisini Türkiye kedi ve köpek maması sanayisine kazandıran ve Avrupa standartlarının üzerinde ilk yerli mama üretimi yapan firma olarak, en son teknoloji ve tam otomasyon sistemlerini kullanmaktadır.

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. kurulduğu günden bu yana, dünya kedi ve köpek maması teknolojileri endüstrisinde güçlü, samimi ve güvene dayalı dış ilişkileri ile yerini alarak global bilgi akışının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Mama formülleri uluslararası evcil hayvan sektöründe kendilerini kanıtlamış, seçkin nutritionistler (beslenme uzmanları) tarafından yapılmakta ve ileri teknoloji üretim tesisimiz, konusunda uzman ve eğitimleri hiç bitmeyen personelimiz tarafından titizlikle yönetilmektedir.

Üretim Aşamaları

  • Ham maddeler hazırlanan üretim programına göre kullanım miktarları hesaplanarak, ham madde alım havuzuna boşaltılır ve sırasıyla mıknatıslar, filtre ve temizleyiciden geçirilerek sonra işletme silolarına alınır.
  • Mama rasyonu, bilgisayar kontrol sisteminde yüklenmiş olan yüzdelik karışım miktarlarına göre, 1 tonluk şarjlar halinde silolardan alınarak dik mikserlere çekilir.
  • Dik mikser içinde karışım haline gelen 1 tonluk şarj, öğütücüye gönderilir.
  • Öğütücüde un haline gelmiş olan seçili mama rasyonu, dairesel elekten (Allgaier – Almanya) geçtikten ve partikül ölçüleri standart hale getirildikten sonra yatay miksere alınır.
  • Yatay mikserde (Van Aarsen – Hollanda), otomatik premiks hazırlama sisteminde hazırlanmış vitamin, mineral ve dostlarımız için gerekli olan taurin, glukozamin ve kondroitin vb. katkı maddeleri ilave edilerek, homojen karışım için belirlenmiş sürelerde karıştırılır.
  • Hazırlanan un halindeki karışım yatay mikserden alınarak ön şartlandırıcıda; buhar, su ve yağ ilavesi ile pişirilerek hamur haline geldiği pişirme ünitesinden geçirilir (Wenger – ABD).
  • Ön pişirmeden geçen sıcak hamur, su ve buhar ilavesi ile pişirmenin devam ettiği, fakat ayrıca helezonlardan geçerken sıkıştırılarak mekanik enerji ile de pişirme yapılan ve sonunda kalıplar ve bıçak vasılasıyla mamanın şeklini aldığı ekstrüder makinesinden geçer (Wenger – ABD).
  • Pişirilmiş ve şeklini almış olan ürün kurutucudan geçerek nem oranı düşürülür ve sonrasında yağlama ünitesinden geçerken yüzey yağlamaya tabi tutulur (Wenger – ABD).
  • Son halini almış olan ürünümüz, soğutucudan (Wenger – ABD) geçirilerek ortam sıcaklığına düşürüldükten sonra, bir kez daha elekten geçirilerek, mıknatıs ve temizleme ünitelerine sahip kapalı sistem bantlar aracılığı ile paketleme binasına taşınır (Cimbria-Danimarka).

Yukarıda anlatımı yapılan üretimin tamamı, tam otomatik ve bilgisayar kontrollü sistemler vasıtası ile yapıldığı için üretimde sürekli ve sürdürülebilir kalite sağlanmaktadır.

Paketleme

Paketleme tesislerimizde (Cetec-Fransa) ürün, otomatik olarak önce pakete doldurulur ve daha sonra paket içerisindeki hava vakumlanarak ısıl yapıştırma tekniği ile kapatılır.

Birer tonluk şarjlar halinde üretilen mamanın her bir tonu için ayrı bir parti numarası verilerek paket üzerine yazılır. Otomatik paletleme tesisine gelen paketler paletlenir. Düzgün ve zarar görmeden palet üzerine istiflenerek, streçleme ünitesinden geçtikten sonra, ürün depolarındaki raflarda yerlerini alarak, dostlarımıza ulaşacakları günü beklemeye başlarlar.

Dili Değiştir
Or